Display
7.6 inch (2584 x 1828 Pixels)
Battery
4800 mAh (45W)
Processor
Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Camera
50+50 MP
Operating System
Android 16
Storage
256GB/512GB/1TB
Samsung Galaxy Z Fold Wide Price in Germany starts from AED 6600 (Unofficial) approx. The smartphone comes with 7.6 inch Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X display with a resolutions of 2584 x 1828 Pixels. It has Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Model Name | Samsung Galaxy Z Fold Wide |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black; other colors |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | 10MP +Cover: 10MP |
| Dimensions (mm) | Unfolded: 161.4 x 123.9 x 4.9 |
| Weight (g) | 199 |
| Water Resistance | IP48 |
| Display size | 7.6 inch |
| Display Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Resolutions | 2584 x 1828 Pixels |
| Resolutions Type | QHD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~416 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 4800 mAh |
| Fast Charging | 45W |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.47 GHz |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 12/16 GB |
| Internal | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (1TB+16GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 10MP +Cover: 10MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |