Display
6.8 inch (1570 x 720 Pixels)
Battery
7000 mAh (45)
Processor
Dimensity 6300 (6 nm)
Camera
50 MP
Operating System
Android 16
Storage
128GB
Realme C100 5G Price in Nepal starts from NPR 34,400 approx. The smartphone comes with 6.8 inch IPS LCD display with a resolutions of 1570 x 720 Pixels. It has Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | Realme C100 5G |
| Price in Nepal | NPR 34,400 (Last updated on: April 27, 2026) |
| Model Name | Realme C100 5G |
| Release Date | 07 April 2026 |
| Colors | Blooming Purple, Sprouting Green |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 166.8 x 78.2 x 8.9 |
| Weight (g) | 224 |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | IP64 |
| Display size | 6.8 inch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1570 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Pixel per density | ~254 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45 |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating System | Android 16 |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| RAM | 6/4 GB |
| Internal | 128GB |
| Expandable | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 50 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 5 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Compass | Yes |