Display
6.9 inch (1600 x 720 Pixels)
Battery
6000 mAh (15W)
Processor
Unisoc T7250 (12 nm)
Camera
13 MP
Operating System
Android 15
Storage
64GB/128GB/256GB
Poco C81 Pro Price in Nepal starts from NPR 20,400 approx. The smartphone comes with 6.9 inch IPS LCD display with a resolutions of 1600 x 720 Pixels. It has Unisoc T7250 (12 nm) Processor and also runs Android 15 operating system.
| Product Name | Poco C81 Pro |
| Price in Nepal | NPR 20,400 (Last updated on: April 27, 2026) |
| Model Name | Poco C81 Pro |
| Release Date | 27 April 2026 |
| Colors | Black, Gold, Green |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 171.6 x 79.5 x 8.2 |
| Weight (g) | 208 |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display size | 6.9 inch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1600 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~254 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 15W |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Operating System | Android 15 |
| RAM | 4 GB |
| Internal | 64GB/128GB/256GB |
| Expandable | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (256GB+4GB) |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 13 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 8 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |