Display
6.77 inch (2392 x 1080 Pixels)
Battery
5090 mAh (33W)
Processor
Qaulcomm Snapdragon 7s Gen 4
Camera
50+50+8 MP
Operating System
Android 16
Storage
128GB/256 GB
Nothing CMF Phone 3 Pro Price in Germany starts from AED 1029 (Unofficial) approx. The smartphone comes with 6.77 inch AMOLED display with a resolutions of 2392 x 1080 Pixels. It has Qaulcomm Snapdragon 7s Gen 4 Processor and also runs Android 16 operating system.
| Model Name | Nothing CMF Phone 3 Pro |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | White, Black, Orange, Light Green |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | 16 MP |
| Dimensions (mm) | 164 x 78 x 7.8 |
| Weight (g) | 185 |
| Display size | 6.77 inch |
| Display Type | AMOLED |
| Resolutions | 2392 x 1080 Pixels |
| Resolutions Type | FHD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~388 |
| Protection | Panda Glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 5090 mAh |
| Fast Charging | 33W |
| Processor | Qaulcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 8 GB |
| Internal | 128GB/256 GB |
| Expandable | microSDXC |
| Variant | (128GB+8GB) (256GB+8GB) |
| Camera Setup | Triple |
| Camera Size | 50+50+8 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 16 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |