Display
6.6 inch (2600 x 1200 Pixels)
Battery
7000 mAh (45W)
Processor
Dimensity 6500 Elite (6 nm)
Camera
50 MP
Operating System
Android 16
Storage
256 GB
Honor Play 11 Plus Price in Nepal starts from NPR 48,000 approx. The smartphone comes with 6.6 inch AMOLED display with a resolutions of 2600 x 1200 Pixels. It has Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | Honor Play 11 Plus |
| Price in Nepal | NPR 48,000 (Last updated on: May 13, 2026) |
| Model Name | Honor Play 11 Plus |
| Release Date | 05 May 2026 |
| Colors | Silver, Gold |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 157.4 x 75.4 x 7.3 |
| Weight (g) | 185 |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Water Resistance | IP66 |
| Display size | 6.6 inch |
| Display Type | AMOLED |
| Resolutions | 2600 x 1200 Pixels |
| Resolutions Type | QHD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~434 |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
| Processor | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating System | Android 16 |
| User Interface | MagicOS 10 |
| RAM | 8 GB |
| Internal | 256 GB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+8GB) |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 50 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 8 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
No related products found in similar price range.