Display
6.32 inch (2640 x 1216 Pixels)
Battery
7500 mAh (100W)
Processor
Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Camera
50+50 MP
Operating System
Android 16
Storage
256GB/512GB/1TB
OnePlus 15T Price in Nepal starts from AED 2280 approx. The smartphone comes with 6.32 inch AMOLED display with a resolutions of 2640 x 1216 Pixels. It has Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | OnePlus 15T |
| Price in Nepal | AED 2280 (Last updated on: April 1, 2026) |
| Model Name | OnePlus 15T |
| Release Date | 29 March 2026 |
| Colors | Brown, Green, White |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| Dimensions (mm) | 150.6 x 71.8 x 8.4 |
| Weight (g) | 194 |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| Water Resistance | IP68/IP69K |
| Display size | 6.32 inch |
| Display Type | AMOLED |
| Resolutions | 2640 x 1216 Pixels |
| Resolutions Type | QHD+ |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Pixel per density | ~460 |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 100W |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
| Operating System | Android 16 |
| User Interface | OxygenOS 16 |
| RAM | 12/16 GB |
| Internal | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+12GB) (256GB+16GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50+50 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 16 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
No related products found in similar price range.