Display
6.8 inch (1610 x 720 Pixels)
Battery
7000 mAh (45W)
Processor
Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm)
Camera
50MP+Auxiliary lens
Operating System
Android 15
Storage
256 GB
Honor Play 80 Pro Price in Nepal starts from NPR 45,600 approx. The smartphone comes with 6.8 inch TFT LCD display with a resolutions of 1610 x 720 Pixels. It has Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) Processor and also runs Android 15 operating system.
| Product Name | Honor Play 80 Pro |
| Price in Nepal | NPR 45,600 (Last updated on: April 4, 2026) |
| Model Name | Honor Play 80 Pro |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Black, White, Azure |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 166.9 x 76.8 x 8.2 |
| Weight (g) | 207 |
| Water Resistance | IP65 |
| Display size | 6.8 inch |
| Display Type | TFT LCD |
| Resolutions | 1610 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~259 |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Adreno 619 |
| Operating System | Android 15 |
| User Interface | Magic OS 9 |
| RAM | 6-12 GB |
| Internal | 256 GB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+6GB) (256GB+8GB) (256GB+12GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 5 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
No related products found in similar price range.