Display
6.59 inch (2760 x 1256 Pixels)
Battery
7500 mAh (80W)
Processor
Dimensity 8500 Super (4 nm)
Camera
50+8 MP
Operating System
Android 16
Storage
256GB/512GB
Oppo K15 Pro Price in Nepal starts from NPR 68,000 approx. The smartphone comes with 6.59 inch AMOLED display with a resolutions of 2760 x 1256 Pixels. It has Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | Oppo K15 Pro |
| Price in Nepal | NPR 68,000 (Last updated on: April 1, 2026) |
| Model Name | Oppo K15 Pro |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 158.3 x 75.1 x 8.3 |
| Weight (g) | 200/202/203 |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| Display size | 6.59 inch |
| Display Type | AMOLED |
| Resolutions | 2760 x 1256 Pixels |
| Resolutions Type | QHD+ |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Pixel per density | ~460 |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 7500 mAh |
| Fast Charging | 80W |
| Processor | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Operating System | Android 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| RAM | 12 GB |
| Internal | 256GB/512GB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50+8 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 16 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (under display, optical) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
No related products found in similar price range.