Display
6.78 inch (2800 x 1260 Pixels)
Battery
7100 mAh (90W)
Processor
Dimensity 9500 (3 nm)
Camera
200+50+50 MP
Operating System
Android 16
Storage
256GB/512GB/1TB
vivo X300s Price in Nepal starts from NPR 105,200 approx. The smartphone comes with 6.78 inch LTPO AMOLED display with a resolutions of 2800 x 1260 Pixels. It has Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | vivo X300s |
| Price in Nepal | NPR 105,200 (Last updated on: April 1, 2026) |
| Model Name | vivo X300s |
| Release Date | 03 April 2026 |
| Colors | Black, Silver, Purple, Green |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| Dimensions (mm) | 162 x 75.5 x 8 |
| Weight (g) | 217 |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| Water Resistance | IP68/IP69 |
| Display size | 6.78 inch |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Resolutions | 2800 x 1260 Pixels |
| Resolutions Type | QHD+ |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Pixel per density | ~452 |
| Protection | Reinforced Glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 7100 mAh |
| Fast Charging | 90W |
| Processor | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 12/16 GB |
| Internal | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Camera Setup | Triple |
| Camera Size | 200+50+50 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 50 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (under display, ultrasonic) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
No related products found in similar price range.