Display
6.78-inch (1576 x 720 Pixles)
Battery
6000 mAh (45W)
Processor
Helio G100 Ultimate (6 nm)
Camera
50MP + Auxiliary lens
Operating System
Android 16
Storage
128GB
Infinix Hot 70 Price in Nepal starts from NPR 22,800 approx. The smartphone comes with 6.78-inch IPS LCD display with a resolutions of 1576 x 720 Pixles. It has MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | Infinix Hot 70 |
| Price in Nepal | NPR 22,800 (Last updated on: May 21, 2026) |
| Model Name | Infinix Hot 70 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 167.9 x 79.1 x 7.4 |
| Weight (g) | 195 |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | IP64 |
| Display size | 6.78-inch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1576 x 720 Pixles |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating System | Android 16 |
| User Interface | XOS 16 |
| RAM | 4/6 GB |
| Internal | 128GB |
| Expandable | Yes |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50MP + Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 80 |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| Fingerprint | Yes (Side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |