Display
6.75 inch (1600 x 720 Pixels)
Battery
6000 mAh (18W)
Processor
Unisoc T8200 (6 nm)
Camera
50MP+Auxiliary lens
Operating System
Android 16
Storage
64GB/128GB
HMD Vibe2 Price in Nepal starts from NPR 13,600 approx. The smartphone comes with 6.75 inch IPS LCD display with a resolutions of 1600 x 720 Pixels. It has Unisoc T8200 (6 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | HMD Vibe2 |
| Price in Nepal | NPR 13,600 (Last updated on: May 21, 2026) |
| Model Name | HMD Vibe2 |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 168 x 77.7 x 8.6 |
| Weight (g) | 210 |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display size | 6.75 inch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1600 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~260 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 18W |
| Processor | Unisoc T8200 (6 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.1 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 4/6 GB |
| Internal | 64GB/128GB |
| Expandable | microSDXC |
| Variant | (64GB+4GB) (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 8 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| NFC | No |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |