Display
6.56 inch (1612 x 720 Pixels)
Battery
5000 mAh (10W)
Processor
Unisoc T7100
Camera
8 MP
Operating System
Android 15 (Go edition)
Storage
64GB
itel A100 Pro Price in Nepal starts from NPR 13,600 approx. The smartphone comes with 6.56 inch IPS LCD display with a resolutions of 1612 x 720 Pixels. It has Unisoc T7100 Processor and also runs Android 15 (Go edition) operating system.
| Product Name | itel A100 Pro |
| Price in Nepal | NPR 13,600 (Last updated on: May 21, 2026) |
| Model Name | itel A100 Pro |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Comet Orange, Natural Black, Cloud White |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 8.5 |
| Weight (g) | - |
| Display size | 6.56 inch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1612 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Pixel per density | ~269 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 10W |
| Processor | Unisoc T7100 |
| Core | Octa-core 1.8 GHz |
| Clock Speed | 1.8GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Operating System | Android 15 (Go edition) |
| User Interface | itel OS 15 |
| RAM | 3/4 GB |
| Internal | 64GB |
| Expandable | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (64GB+3GB) (64GB+4GB) |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 8 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 5 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| NFC | No |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |