Display
6.8 inch (2772 x 1280 Pixels)
Battery
8000 mAh (90W)
Processor
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
Camera
50+8 MP+Auxiliary lens
Operating System
Android 16
Storage
256GB/512GB
Lenovo Legion Y70 (2026) Price in Germany starts from AED 1750 (Unofficial) approx. The smartphone comes with 6.8 inch LTPO OLED display with a resolutions of 2772 x 1280 Pixels. It has Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Model Name | Lenovo Legion Y70 (2026) |
| Release Date | Not announced yet |
| Colors | Black, White |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | 32 MP |
| Dimensions (mm) | - |
| Weight (g) | - |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Water Resistance | IP68/IP69 |
| Display size | 6.8 inch |
| Display Type | LTPO OLED |
| Resolutions | 2772 x 1280 Pixels |
| Resolutions Type | QHD+ |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Pixel per density | ~449 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 90W |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 3.8 GHz |
| GPU | Adreno 829 |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 8-16 GB |
| Internal | 256GB/512GB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+8GB) (256GB+12GB) (512GB+16GB) |
| Camera Setup | Triple |
| Camera Size | 50+8 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 32 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C |
| OTG | No |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |