Display
6.5 inch (2340 x 1080 Pixels)
Battery
5000 mAh (30W)
Processor
Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Camera
48+48+48 MP
Operating System
Android 16
Storage
256GB/512GB/1TB
Sony Xperia 1 VIII Price in Nepal starts from NPR 257,600 approx. The smartphone comes with 6.5 inch LTPO OLED display with a resolutions of 2340 x 1080 Pixels. It has Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | Sony Xperia 1 VIII |
| Price in Nepal | NPR 257,600 (Last updated on: May 14, 2026) |
| Model Name | Sony Xperia 1 VIII |
| Release Date | 19 June 2026 |
| Colors | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Native Gold |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano+eSIM |
| Dimensions (mm) | 162 x 74 x 8.3 |
| Weight (g) | 200 |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Water Resistance | IP65/IP68 |
| Display size | 6.5 inch |
| Display Type | LTPO OLED |
| Resolutions | 2340 x 1080 Pixels |
| Resolutions Type | FHD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~396 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | 30W |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 12/16 GB |
| Internal | 256GB/512GB/1TB |
| Expandable | microSDXC (dedicated slot) |
| Variant | (256GB+12GB) (512GB+12GB) (512GB+16GB) (1TB+16GB) |
| Camera Setup | Triple |
| Camera Size | 48+48+48 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 12 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
No related products found in similar price range.