Display
6.8 inch (1570 x 720 Pixels)
Battery
8000 mAh (45W)
Processor
Unisoc T7250 (12 nm)
Camera
50MP+Auxiliary lens
Operating System
Android 16
Storage
128GB/256GB
Realme C100x Price in Nepal starts from NPR 27,600 approx. The smartphone comes with 6.8 inch IPS LCD display with a resolutions of 1570 x 720 Pixels. It has Unisoc T7250 (12 nm) Processor and also runs Android 16 operating system.
| Product Name | Realme C100x |
| Price in Nepal | NPR 27,600 (Last updated on: May 11, 2026) |
| Model Name | Realme C100x |
| Release Date | April 2026 |
| Colors | Golden Coast, Deepblue Tides |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 166.5 x 78.2 x 8.6 |
| Weight (g) | 219 |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | IP64 |
| Display size | 6.8 inch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1570 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~254 |
| Protection | ArmorShell glass, Mohs level 5 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 8000 mAh |
| Fast Charging | 45W |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Operating System | Android 16 |
| RAM | 4/6 GB |
| Internal | 128GB/256GB |
| Expandable | microSDXC |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) (256GB+4GB) (256GB+6GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 5 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |