Display
6.84 inch (2756 x 1272 Pixels)
Battery
8500 mAh (40W)
Processor
Kirin 8000
Camera
50 MP+Auxiliary lens
Operating System
EMUI 14.2
Storage
256GB
Huawei nova 15 Max Price in Nepal starts from NPR 77,600 approx. The smartphone comes with 6.84 inch OLED display with a resolutions of 2756 x 1272 Pixels. It has Kirin 8000 Processor and also runs EMUI 14.2 operating system.
| Product Name | Huawei nova 15 Max |
| Price in Nepal | NPR 77,600 (Last updated on: May 10, 2026) |
| Model Name | Huawei nova 15 Max |
| Release Date | May 2026 |
| Colors | Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 163.3 x 78 x 8 |
| Weight (g) | 232 |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Display size | 6.84 inch |
| Display Type | OLED |
| Resolutions | 2756 x 1272 Pixels |
| Resolutions Type | QHD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel per density | ~444 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 8500 mAh |
| Fast Charging | 40W |
| Processor | Kirin 8000 |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| Operating System | EMUI 14.2 |
| RAM | 8 GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | No |
| Variant | (256GB+8GB) |
| Camera Setup | Dual |
| Camera Size | 50 MP+Auxiliary lens |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 8 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
No related products found in similar price range.