Display
6.8 inch (1570 x 720 Pixels)
Battery
7000 mAh (60W)
Processor
Dimensity 6300 (6 nm)
Camera
50 MP
Operating System
Android 15
Storage
128 GB
Realme Narzo 90X Price in Nepal starts from NPR 22,400 approx. The smartphone comes with 6.8 inch IPS LCD display with a resolutions of 1570 x 720 Pixels. It has Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) Processor and also runs Android 15 operating system.
| Product Name | Realme Narzo 90X |
| Price in Nepal | NPR 22,400 (Last updated on: December 16, 2025) |
| Model Name | Realme Narzo 90X |
| Release Date | 16 December 2025 |
| Colors | Flash Blue, Nitro Blue |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 166.1 x 77.9 x 8.3 |
| Weight (g) | 212 |
| Water Resistance | IP65 |
| Display size | 6.8 inch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1570 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Pixel per density | ~254 |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 7000 mAh |
| Fast Charging | 60W |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating System | Android 15 |
| User Interface | Realme UI 6.0 |
| RAM | 6/8 GB |
| Internal | 128 GB |
| Expandable | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (128GB+6GB) (128GB+8GB) |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 50 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 8 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |