Display
6.74 inch (1600 x 720 Pixels)
Battery
6300 mAh (15W)
Processor
Unisoc T7250 (12 nm)
Camera
13 MP
Operating System
Android 15
Storage
128 GB
Realme Note 70 Price in Nepal starts from NPR 17,200 approx. The smartphone comes with 6.74 inch LCD display with a resolutions of 1600 x 720 Pixels. It has Unisoc T7250 (12 nm) Processor and also runs Android 15 operating system.
| Product Name | Realme Note 70 |
| Price in Nepal | NPR 17,200 (Last updated on: January 22, 2026) |
| Model Name | Realme Note 70 |
| Release Date | January 2026 |
| Colors | Beach Gold, Obsidian Black |
| Touchscreen | Yes |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| SIM Size | Nano SIM |
| Dimensions (mm) | 167.2 x 76.6 x 7.9 |
| Weight (g) | 201 |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | IP54 |
| Display size | 6.74 inch |
| Display Type | LCD |
| Resolutions | 1600 x 720 Pixels |
| Resolutions Type | HD+ |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Pixel per density | ~260 |
| Protection | Panda Glass |
| Type | Non-removable |
| Capacity | 6300 mAh |
| Fast Charging | 15W |
| Processor | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Core | Octa-core |
| Clock Speed | 1.6 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Operating System | Android 15 |
| User Interface | Realme UI 5.0 |
| RAM | 4/6 GB |
| Internal | 128 GB |
| Expandable | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Variant | (128GB+4GB) (128GB+6GB) |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 13 MP |
| Flash | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Camera Size | 13 MP |
| Wi-FI | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| GPS | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| OTG | No |
| NFC | No |
| Fingerprint | Yes (side-mounted) |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |